Ga naar de inhoud

Uit welke onderdelen bestaat een alarmsysteem?

Door 7 min. lezen
Binnenwand in een hal met alarmcentrale en keypad naast de voordeur, deursensor op het kozijn en bewegingsmelder aan het plafond
Afbeelding gemaakt met AI.

Een alarmsysteem bestaat uit een centrale unit, detectoren en sirenes of meldgevers. Welke detectoren je kiest, hangt af van wat je wilt opmerken: beweging, een deur of raam dat opengaat, of brekend glas. Zonder de centrale unit kunnen detectoren en sirenes niet met elkaar communiceren.

Kernpunten

  • Een glasbreukmelder slaat alarm voordat een inbreker binnen is en kost €35 tot €60.
  • De centrale unit is het brein van het alarmsysteem en houdt het met een back-upbatterij bij stroomuitval een tijd actief.
  • Detectoren variëren in prijs van €20 voor een deursensor tot €180 voor een geavanceerde bewegingsmelder.
  • Een binnensirene maakt bewoners en omgeving met een hard geluid attent op een inbraak en kost €35 tot €80 per stuk.
  • Een gemiddelde woning heeft voldoende aan twee tot vier bewegingsmelders plus sensoren op de begane grond.

Wat is de centrale unit van een alarmsysteem?

De centrale unit vormt het hart van elk alarmsysteem en verbindt alle componenten met elkaar. Zonder deze unit kunnen detectoren en sirenes niet communiceren en blijft je huis onbeschermd.

Wat doet de centrale unit van een alarmsysteem?

De centrale unit ontvangt signalen van alle aangesloten detectoren en bepaalt of er actie nodig is. Bij een alarm activeert de unit automatisch de sirenes en stuurt meldingen naar je smartphone of een meldkamer.

Daarnaast slaat de centrale unit alle instellingen op, zoals inschakelschema’s en gevoeligheidsniveaus van sensoren. De meeste units werken draadloos via radiofrequenties of WiFi, waardoor ze flexibel te plaatsen zijn.

Hoe lang werkt de centrale unit van een alarmsysteem bij stroomuitval?

Een centrale unit met back-upbatterij houdt het systeem bij stroomuitval een tijd draaiende; hoe lang, staat in de specificaties van het model.

Wat doet het bedienpaneel van een alarmsysteem?

Het bedienpaneel is de fysieke interface waarmee je het alarmsysteem bedient. Via een keypad voer je een pincode in om het systeem in of uit te schakelen. Sommige systemen hebben het bedienpaneel geïntegreerd in de centrale unit, terwijl andere een los paneel bij de voordeur hebben.

Hoeveel tijd heb je om de code van een alarmsysteem in te toetsen?

Je hebt de tijd van de inloopvertraging die je bij de configuratie instelt, binnen de grenzen die het systeem toestaat. Bij een goed geplaatst keypad is een korte vertraging genoeg om de code in te toetsen voordat het alarm afgaat.

Kun je een alarmsysteem via een app bedienen?

Ja, vrijwel alle moderne alarmsystemen zijn te bedienen via een smartphone-app. De app toont de status van alle sensoren en geeft realtime meldingen bij beweging of openen van deuren. Deze functionaliteit past naadloos in een smart home opstelling met andere slimme apparaten.

Via de app kun je ook op afstand het systeem in- en uitschakelen, bijvoorbeeld wanneer iemand onverwacht thuiskomt. Sommige apps bieden zelfs de mogelijkheid om camerabeelden te bekijken bij een alarm.

Welke detectoren heeft een alarmsysteem?

Een alarmsysteem werkt met bewegingsmelders, deur- en raamsensoren, glasbreukmelders en specialistische detectoren zoals rook- en CO-melders, die samen verdachte activiteit signaleren. Elk type detector is gespecialiseerd in het opmerken van een specifieke actie, van beweging tot het breken van glas.

Wat doet een bewegingsmelder in een alarmsysteem?

Bewegingsmelders detecteren beweging in een ruimte via infraroodtechnologie of microgolven. Ze vormen de basis van de meeste alarmsystemen en kosten tussen €20 en €180 per stuk, afhankelijk van de functies. Een uitgebreide uitleg over types en plaatsing vind je bij bewegingsmelders voor alarmsystemen.

Er zijn ook huisdiervriendelijke bewegingsmelders, die dieren tot een door de fabrikant opgegeven gewicht negeren. Zo voorkom je valse alarmen terwijl je toch volledige dekking hebt.

Hoe werken deur- en raamsensoren van een alarmsysteem?

Deur- en raamsensoren sturen een signaal naar de centrale unit zodra een deur of raam opengaat en het magnetische veld tussen hun twee delen, een magneet en een contactpunt, verbreekt. Deze sensoren kosten tussen €20 en €75 per stuk.

Voor optimale beveiliging combineer je deur- en raamsensoren met mechanische raambeveiliging. Sensoren detecteren namelijk pas bij het openen, terwijl fysieke beveiliging een inbreker daadwerkelijk vertraagt.

Wat doet een glasbreukmelder in een alarmsysteem?

Glasbreukmelders reageren op het geluid of de trillingen van brekend glas. Ze bieden een extra beveiligingslaag omdat ze alarm slaan voordat een inbreker daadwerkelijk binnen is. De prijzen liggen tussen €35 en €60 per melder.

Bij veel glas of bereikbare ramen zijn glasbreukmelders een waardevolle aanvulling. Meer informatie over wanneer deze melders nuttig zijn, vind je in het artikel over glasbreukmelders.

Welke andere detectoren kan een alarmsysteem hebben?

Een alarmsysteem kan naast de standaard detectoren ook specialistische sensoren hebben: rookmelders en CO-melders, die brand of gaslekken melden. Rookmelders kosten €25 tot €60 en CO-melders €30 tot €70 per stuk.

Voor woningen met waardevolle bezittingen is een mistgenerator een optie. Dit apparaat vult binnen seconden een ruimte met onschadelijke mist, waardoor een inbreker niets meer kan zien.

Wat doen de sirenes en meldgevers van een alarmsysteem?

Sirenes en meldgevers zorgen ervoor dat een gedetecteerde inbraak niet onopgemerkt blijft. Ze alarmeren zowel de bewoners als de omgeving en kunnen inbrekers op de vlucht jagen.

Wat doet een binnensirene van een alarmsysteem?

Een binnensirene produceert een hard geluid om bewoners te waarschuwen en inbrekers te ontmoedigen; de geluidssterkte in decibel staat in de specificaties. De prijzen variëren van €35 tot €80 per stuk. De sirene wordt meestal geplaatst in de hal of een centrale ruimte.

De harde geluidssterkte maakt verblijf in huis zeer onaangenaam voor een inbreker. In combinatie met knipperende lichten wordt de desoriëntatie nog groter.

Wat is een buitensirene van een alarmsysteem?

Buitensirenes zijn weerbestendige units die buiten goed hoorbaar zijn. Ze kosten tussen €80 en €150 en worden zichtbaar aan de gevel gemonteerd. Deze zichtbaarheid werkt ook preventief omdat potentiële inbrekers zien dat de woning beveiligd is.

Een goede buitensirene heeft een eigen back-upbatterij en sabotagebeveiliging. Hierdoor blijft de sirene werken, zelfs als een inbreker de stroom probeert uit te schakelen.

Wat is stille alarmering bij een alarmsysteem?

Stille alarmering stuurt een melding naar een meldkamer zonder dat er een hoorbare sirene afgaat. Deze methode wordt gebruikt wanneer je wilt dat hulpdiensten arriveren zonder dat de inbreker iets doorheeft. Stille alarmering veronderstelt dus wel dat iemand meekijkt: zonder aansluiting op een meldkamer gaat er niets af en merkt niemand het.

Stille alarmering is vooral zinvol bij hoge risico’s of waardevolle bezittingen. Het voorkomt dat een inbreker in paniek raakt en grotere schade aanricht.

Hoe werken de onderdelen van een alarmsysteem samen?

De onderdelen van een alarmsysteem werken samen in een keten van detector, centrale unit en sirene of melding, die in enkele seconden is doorlopen. Wanneer een detector beweging of een open raam signaleert, stuurt deze informatie naar de centrale unit. De centrale unit controleert vervolgens of het systeem ingeschakeld is en of het signaal voldoet aan de ingestelde parameters.

Bij een bevestigd alarm activeert de centrale unit de sirenes en stuurt meldingen naar de ingestelde contactpersonen. Indien gekoppeld aan een meldkamer, wordt daar ook direct een melding ontvangen.

De kracht van het systeem zit in de redundantie. Meerdere detectoren bewaken dezelfde toegangspunten, waardoor een inbreker minder kans heeft om ongemerkt binnen te komen. Een combinatie van bewegingsmelders bij de toegangen en deur- en raamsensoren bij alle openingen biedt de meest complete dekking.

Kun je een alarmsysteem uitbreiden met extra componenten?

Ja, de meeste alarmsystemen zijn modulair opgebouwd, waardoor je het systeem kunt uitbreiden wanneer nodig. Begin met de basiscomponenten en voeg later extra detectoren toe voor specifieke ruimtes of situaties. De onderstaande tabel toont de prijsranges voor uitbreidingscomponenten van alarmsystemen voor inbraakbeveiliging.

ComponentFunctiePrijsrange
BewegingsmelderDetecteert beweging via infrarood€20 - €180
Deur/raamsensorDetecteert openen van deuren en ramen€20 - €75
GlasbreukmelderDetecteert brekend glas€35 - €60
BinnensireneAkoestische waarschuwing binnen€35 - €80
BuitensireneAkoestische waarschuwing buiten€80 - €150
RookmelderDetecteert rook en brand€25 - €60
CO-melderDetecteert koolmonoxide€30 - €70

Bij uitbreiding is het belangrijk dat nieuwe componenten compatibel zijn met je bestaande centrale unit. Controleer altijd of de detectoren hetzelfde communicatieprotocol gebruiken als je huidige systeem. Bij twijfel is het verstandig om bij hetzelfde merk te blijven.

Een veelgemaakte fout is het overschatten van het aantal benodigde sensoren. Een gemiddelde woning heeft voldoende aan twee tot vier bewegingsmelders en sensoren op alle toegangsdeuren en ramen op de begane grond. Uitbreiden kan altijd later, wanneer je merkt dat bepaalde zones onvoldoende gedekt zijn. Twijfel je over de juiste samenstelling, dan kun je de samenstelling in een offerte laten uitwerken en het advies laten afstemmen op je woning.